layout-wrota-lipiec2014-tlo-roln-kulin

rolnictwo.

 

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

marzec 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

wrotapodkarpackie.pl

 

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

 

14 produkty trad i regpodkarpacki naturalny wypas podkarpacki naturalny wypas2

 

01 stop gmoEfektywnie gospodaruj nawozami 02 ekogala03 nkd04 smaki

05 podkarpackie smaki06 piagro07 pdz 16008 leksykon podkarpackich smakow

09 min rol10 arimr11 przycisk pdo12 pire swilcza

13 ior pib tsd rzeszow

Nwesletter

captcha 

Dzień soi w Przecławiu.

DSCF2642mW dniu 17 sierpnia 2017 roku w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Przecławiu powiat mielecki odbyło się spotkanie pn. „Dzień soi” mające na względzie popularyzację soi w województwie podkarpackim. W spotkaniu wzięła udział Zofia Kochan - Dyrektor Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie oraz Wojciech Słowik Kierownik Oddziału Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Część referatową spotkania poświęcono ogólnej problematyce możliwości zwiększenia powierzchni uprawy soi w województwie, ze szczególnym uwzględnieniem najważniejszych zagadnień agrotechniczno-odmianowym. Natomiast podczas części praktycznej przedstawiono kolekcję najnowszych krajowych i zagranicznych odmian soi, uprawianych na polu doświadczalnym w Przecławiu. Województwo Podkarpackie ma duże doświadczenie w badaniach dotyczących uprawy soi sięgające lat 60- tych ubiegłego wieku. Jednak dobór nowych odmian soi wymaga badań celem dostosowania do lokalnych warunków gospodarowania, jako podstawowy warunek rozszerzenia uprawy.
Zwiększenie powierzchni uprawy roślin bobowatych grubonasiennych /strączkowych/, w tym soi jest priorytetowym zadaniem w ramach działań MRiRW. Powszechnie uważa się, że rośliny te powinny odgrywać coraz większą rolę w sektorze rolno-spożywczym, zwłaszcza jako alternatywa GMO w zakresie poprawy bilansu białkowego i paszowego a także w zwiększaniu bioróżnorodności w uprawie roślin.
Samorząd Województwa od wielu lat współpracuje ze Stacją Doświadczalną Oceny Odmian w Przecławiu i corocznie przeznacza kwotę ponad 100 tys. złotych na badania powadzone w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego dla potrzeb rolnictwa regionu Podkarpacia. Od dwóch lat na nasz wniosek poszerzyliśmy zakres dofinansowywanych badań prowadzonych przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Przecławiu o konopie włókniste i winorośl. Uprawa tych roślin z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród podkarpackich rolników.
Postęp gospodarczy w dzisiejszym rolnictwie jest dynamiczny. Aby sprostać współczesnym wymogom należy korzystać z metod innowacyjnych, które przynoszą coraz lepsze efekty. Doświadczania odmianowe na roślinach uprawnych stanowią ważny aspekt w rolnictwie. Prowadzone badania w naszym województwie przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Przecławiu wraz z przyporządkowanymi jej jednostkami w Dukli, Nowym Lublińcu i Skołoszowie są wzorcowe dla rolników, producentów, plantatorów oraz hodowców dostarczających nasiona.
Samorząd Województwa zauważa i docenia powagę tych działań. Analiza wyników badań jest szczególnie istotna po otwarciu rynku nasiennego na odmiany pochodzące z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Siew takich odmian bez sprawdzenia ich przydatności do uprawy w danym kraju może nie przynosić oczekiwanych przez rolników efektów.

Oddział Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Fot. SDOO w Przecławiu