layout-wrota-lipiec2014-tlo-roln-kulin

rolnictwo.

 

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

marzec 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

wrotapodkarpackie.pl

 

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Energia wodna

Energetyka wodna na Podkarpaciu mogłaby być znaczącym źródłem czystej energii. Istnieje tu dość duży zespół elektrowni wodnych Solina – Myczkowce, jednak małe obiekty tego typu nie rozwijają się stosownie do posiadanego potencjału. Spośród istniejących warto wymienić obiekty w Wilczej Woli, Żołyni, Krempnej, Sieniawie, Radawie, Mokrzecu oraz w Nienowicach. Jest to bardzo słaby wynik w skali kraju i bardzo słaby w skali euroregionu.

Odpowiednie zagospodarowanie zlewni rzek regionu mogłoby zaowocować znaczącym wzrostem gospodarczym. Oprócz niezaprzeczalnych korzyści materialnych rozwój małych elektrowni wodnych ( MEW ) – o mocy do 5 MW, spowodowałoby stabilizację hydrologiczną regionu w szeroko pojętym znaczeniu. W połączeniu z odpowiednim systemem małej retencji oraz odpowiednich zabezpieczeń mógłby stanowić zabezpieczenie przed niedoborami wody oraz nawiedzającymi region lokalnymi powodziami.

Aby podjąć jakiekolwiek działania w celu zagospodarowania cieku wodnego należy przeanalizować wszystkie aspekty inwestycji takie jak: uwarunkowania techniczne, uwarunkowania społeczne oraz uwarunkowania prawne. Do uwarunkowań technicznych należą dane IMGW o przepływach, wysokości istniejącego lub możliwości nowo powstałego piętrzenia. Planując inwestycję należy wziąć pod uwagę także efekty społeczne, a więc nie tylko ilość nowych miejsc pracy, ale także uciążliwość hydrozespołu dla lokalnej społeczności.

Z punktu prawnego większość zagadnień warunkują: Prawo Wodne, ( Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. w szczególności art. 67, 122 i 131), Prawo Energetyczne (w szczególności art. 9a.3 o obrocie energia pochodzącą z OZE ) oraz lokalne rozporządzenia dotyczące strategii rozwoju regionu jak i możliwość wykupu lub dzierżawy gruntu przyległego do miejsca zagospodarowania. 

Najważniejszym czynnikiem pozostaje oczywiście lokalizacja przedsięwzięcia.

Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów należy w pierwszej kolejności zlecić ekspertyzę odpowiedniej instytucji, zdolnej określić zasadność inwestycji w danej lokalizacji. Analiza ta w zależności od wymagań inwestora może zawierać od informacji podstawowych o stanie cieku wodnego do konkretnych rozwiązań z zakresu hydroenergetyki i planowania przestrzennego. Rozwiązania techniczne są uzależnione od posiadanych zasobów finansowych i wodnych. Ilość rozwiązań w tej dziedzinie powoduje, że niemożliwe jest określenie szczególnie przydatnej konstrukcji dla MEW, co oznacza, iż dobór musi być ściśle związany z planowaną inwestycją.

Korzyści z produkcji energii w MEW są różnorakie. Energia może być produkowana na potrzeby własne przedsiębiorstw, lub na sprzedaż do ZE. Innym aspektem są Świadectwa Pochodzenia Energii ( ŚPE ), które można uzyskać produkując energię z OZE. 

Dokument ten można uzyskać składając odpowiedni wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki ( URE ) - www.ure.gov.pl. Aby uzyskać świadectwo należy posiadać koncesję na wytwarzanie energii (wydawaną przez URE) oraz złożyć inne stosowne dokumenty w URE. ŚPE są przedmiotem oddzielnego obrotu i mogą być źródłem niezależnych zysków MEW. Certyfikatami obraca się na Towarowej Giełdzie Energii.

Turbiny

Najważniejszą częścią całej elektrowni jest zawsze turbina, czyli serce. Obecnie stosowane w MEW są turbiny:

  • Peltona 
  • Francisa 
  • Banki-Mitchella 
  • Kaplana 
  • Klasyczne koło młyńskie

Dobór 

Wybór zespołu musi być decyzją w pełni uzasadnioną ze względu na koszt, który stanowi ok. 60% całej inwestycji. Moc i prędkość obrotowa musi wynikać z wielu aspektów działalności takich jak możliwość wykonania spiętrzenia i wielkość realnego przepływu. Wynikają one z rozpoznania hydrologicznego, również natężenia hałasu, które nie może wynikać wyłącznie z normy, ale także z odległości od siedzib ludzkich i stosunku ich mieszkańców jak również musi być uwzględniony aspekt działalności ubocznej, którą przewidzieliśmy w początkowym planie. Innym uwarunkowaniem jest brak konieczności obsługi całego obiektu hydroenergetycznego, co w dużym stopniu zależy od zaangażowania w budowę, użytkowanie, jak też wykształcenia inwestującej osoby w kierunku hydrotechnicznym.

Dobór rodzaju i wielkości turbiny dla MEW powinien być warunkowany względami technicznymi i analizą ekonomiczną, uwzględniającą stosunek przyrostu efektów energetycznych uzyskiwanych przez turbinę do zmienności kosztów zależnych od turbiny.

Na polskim rynku istnieją firmy specjalizujące się w zabudowie progów wodnych zgodnie z życzeniem klienta. Daje to możliwość maksymalizacji ilości wyprodukowanej energii. Rozwiązanie takie jest wyjątkowo korzystne ze względu na indywidualny charakter i dokładne dopasowanie zespołu do potrzeb. Rozwiązanie takie posiada również wady; indywidualne rozwiązanie przy wykorzystaniu niektórych znormalizowanych elementów pociąga za sobą dłuższe oczekiwanie na niektóre części zamienne, dlatego też należy zwracać uwagę przy wyborze producenta na typowość części najbardziej się zużywających. Na naszym rynku są obecne także potężne firmy specjalizujące się w seriach typoszeregów turbin. W tym przypadku musimy liczyć się z możliwością niedopasowania idealnego turbozespołu, co w efekcie oznacza, że zespół, który dobierzemy będzie pracował nie pełną mocą lub będzie pracował pełną mocą a część wody będzie szła na tzw. przelewkę. Zakup typowego zespołu daje jednak komfort dostępności części zamiennych w czasie koniecznym do transportu tym bardziej, jeżeli firma działa na terenie kraju (w przypadku przesyłek poleconych ekspresowych 48h na terenie UE). Dla rzek Podkarpacia odpowiednim pod względem technicznym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie kilku turbozespołów. Rozwiązanie takie jest optymalne ze względu na roczną zmienność przepływu.

Stan części piętrzeń jest zły i pilnie potrzebują „nowych gospodarzy” inwestorów chcących zainwestować w zieloną energię. Przy odpowiednim skorelowaniu środków finansowania i technologii inwestycja jest w pełni opłacalną inwestycją komercyjną. Szczególną zachętą dla inwestorów może być Regionalny Program Operacyjny, którego zapisy umożliwiają wspieranie inwestycji z zakresu Małych Elektrowni Wodnych.

Biorąc pod uwagę dużą ilość piętrzeń niewykorzystanych energetycznie oraz liczbę miejsc potencjalnie możliwych piętrzeń Podkarpacie ma duży niewykorzystany zasób dla małej energetyki wodnej. 

Więcej informacji można uzyskać: 
w siedzibie Podkarpackiej Agencji Energetycznej Sp. z o.o. w Rzeszowie 
ul. Szopena 51 lok. 213 
35 – 959 Rzeszów 
tel. 017 867 62 80 
fax 017 867 62 82 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
www.pae.org.pl  oraz na stronie internetowej www.baza-oze.pl  polska smakuje 

aviavalleybaner prognoza

podkarpackie sz perspektywalotniksko

monitoruj podkarpackiepolska pomoc pl 220

move on greentourage