layout-wrota-lipiec2014-tlo-roln-kulin

rolnictwo.

 

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

luty 2018
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

wrotapodkarpackie.pl

 

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

 

14 produkty trad i regpodkarpacki naturalny wypas podkarpacki naturalny wypas2

 

01 stop gmoEfektywnie gospodaruj nawozami 02 ekogala03 nkd04 smaki

05 podkarpackie smaki06 piagro07 pdz 16008 leksykon podkarpackich smakow

09 min rol10 arimr11 przycisk pdo12 pire swilcza

13 ior pib tsd rzeszow

Nwesletter

captcha 

Biomasa

Obecnie obserwuje się wzrost zainteresowania alternatywnym paliwem, jakim jest biomasa. 
Należy wziąć od uwagę kilka składników, które zaliczamy do biomasy: 
• Biomasa stała – drewno, zrębki, słoma, siano, zboża, kukurydza itp. – przeznaczone na spalanie lub współspalanie do produkcji ciepła lub prądu; 
• Biomasa na biokomponenty i biopaliwa ciekłe – rzepak, kukurydza, słonecznik, owies do produkcji biokomponentów lub biopaliw płynnych; 
• Odpady zwierzęce, roślinne oraz pościekowe do produkcji biogazu. Do produkcji biogazu możemy używać wszystkich powyższych zachowując odpowiednie proporcje i odpowiedni proces fermentacji. 

Potencjał Podkarpacia w produkcji biomasy jest bardzo duży ze względu na rolniczy charakter regionu. Spora część województwa ma warunki klimatyczno – glebowe sprzyjające produkcji rzepaku (72 % z 540 tys. ha jest w klasach bonitacyjnych 1 – 4 i nadaje się do uprawy rzepaku). Dzięki istniejącej sieci odbioru ( rozwiniętej na skutek programu realizowanego przez Samorząd Województwa) istnieje możliwość kontraktacji rzepaku w kilku punktach na terenie regionu. Niemal 60 % ludności województwa mieszka na wsi, co oznacza również ogromny potencjał ludzki na terenie Podkarpacia.

 
Należy rozdzielić sposób wykorzystania biopaliw stałych w sposób przemysłowy i przydomowy, polegający zwykle na prostym procesie spalenia. Przemysłowe wykorzystanie jako najintensywniej rozwijające się może być przykładem dobrej praktyki zagospodarowania potencjału. Przemysł poszukując tańszych i czystszych źródeł energii z niż do tej pory rozwija i wdraża nowe technologie. Obecnie jedną z lepszych metod wykorzystania jest spalanie ze zgazowaniem. Metoda wykorzystuje zgazowanie do produkcji ciepła i biogazu, który można również spalić lub wykorzystać do produkcji energii elektrycznej w generatorach napędzanych silnikami tłokowymi lub turbinami gazowymi. Wzorcowym rozwiązaniem może tu być agregat zasilany gazem wykorzystujący silnik tłokowy jako dolne źródło dla pompy ciepła i napęd sprężarki oraz prądnicy.

 
Należy zaznaczyć, że gaz użyteczny może być pozyskiwany w wiele różnych sposobów. 
 przez zgazowanie: dostarczenie innego gazu np. tlenu o wysokiej temperaturze, przez procesy fermentacji biomasy w postaci ciekłej lub stałej. 
 kolejnym ze sposobów pozyskiwania biopaliwa jest piroliza tzn. rozkład biomasy w ściśle określonej temperaturze i obecności gazów np. tlenu. Efektem takiego działania jest olej pirolityczny, łatwy w transporcie i przechowywaniu. Należy jednak zaznaczyć, że piroliza jest bardzo skomplikowanym i jest ciągle w stadium badań i dopracowania, a efekt końcowy jest silnie uzależniony od jakości surowca. 
 innym sposobem wykorzystania biomasy jest samodzielne spalanie lub współwspalanie z paliwami kopalnymi. 

Szansą rozwoju dla Podkarpacia są również biogazownie miejsko – wiejskie, gdzie surowcem dla produkcji gazu mogą być począwszy od spreparowanych odpadach rzeźniczych rozpoczynając przez odpady produkcji rolniczej wszelkiego typu z obornikiem włącznie oraz odpadach z gastronomii i hotelarstwa a na odpadach organicznych z każdego gospodarstwa domowego kończąc. Po przetworzeniu otrzymujemy biogaz o zawartości metanu ok. 70% i doskonały nawóz rolniczy. Biogaz przy odpowiednim oczyszczeniu może uzyskać czystość na poziomie 97% i jest wtedy doskonałym paliwem do gazowych silników samochodowych. Do rozwoju tego typu inwestycji potrzebna jest konsolidacja wszystkich zainteresowanych stron: samorządu, inwestora, i rolników. Samorząd Województwa Podkarpackiego chętnie wspiera tego typu inwestycje na swoim terenie, a dodatkowym bodźcem dla inwestorów może być wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego. Rolnictwo należy uznać za podstawowe Źródło, ponieważ odnawialność tego zasobu wacha się od kilku miesięcy do 2 lat. Uprawy roślin energetycznych są w tej chwili dochodowym przedsięwzięciem a będzie jeszcze bardziej w związku z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy o realizacji współwspalania w elektrowniach od 5% w roku 2008 do 60% w roku 2014.


Do najbardziej wydajnych na terenie Polski roślin energetycznych należą: miskant olbrzymi, ślazowiec pensylwański, mozga trzcinowa, wierzba wiciowa, słonecznik bulwiasty (topinambur). Należy jednak zauważyć że własności poszczególnych szczepów mogą być bardzo zróżnicowane, np.: w przypadku miskanta jest to genotyp 117. Wartości opałowe roślin, suchej masy wahają się od 12 kJ/kg do 18 kJ/kg. Jeśli chodzi o wymagania glebowe nie są nadto wygórowane (niektóre gatunki dobrze tolerują 5 i 6 klasę – potwierdzone uprawy nie laboratoryjne), podstawową zależnością są warunki wodne na terenie. Innym istotnym elementem jest nawożenie, jeśli jest to możliwe można zamknąć obieg przez nawożenie odpowiednie popiołami lub pozostałościami z biogazowi. Musi to następować w określonym czasie cyklu rocznego odpowiednio przygotowanym nawozem. Inną formą pozyskania biomasy jest zużywanie produktów z dotychczasowego profilu produkcji jak zboża, słoma, siano. Podkarpackie to ogromny potencjał także dla upraw energetycznych czekający na inwestycje.


Równie istotną gałęzią przetwarzania biomasy jest wytwarzanie biodiesla z roślin oleistych. W naszym klimacie najefyktywnieszą z upraw w tej chwili jest rzepak i tak jw. wydajność ściśle zależy od odmiany. 

Więcej informacji można uzyskać: 
w siedzibie Podkarpackiej Agencji Energetycznej Sp. z o.o. w Rzeszowie 
ul. Szopena 51 lok. 213 
35 – 959 Rzeszów 
tel. 017 867 62 80 
fax 017 867 62 82 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
www.pae.org.pl 
oraz na stronie internetowej www.baza-oze.pl