layout-wrota-lipiec2014-tlo-roln-kulin

rolnictwo.

 

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

marzec 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

wrotapodkarpackie.pl

 

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

 

14 produkty trad i regpodkarpacki naturalny wypas podkarpacki naturalny wypas2

 

01 stop gmoEfektywnie gospodaruj nawozami 02 ekogala03 nkd04 smaki

05 podkarpackie smaki06 piagro07 pdz 16008 leksykon podkarpackich smakow

09 min rol10 arimr11 przycisk pdo12 pire swilcza

13 ior pib tsd rzeszow

Nwesletter

captcha 

Energia odnawialna

Coraz częstsze braki i wysokie ceny ropy naftowej uświadamiają światu, że zasoby naturalnych surowców energetycznych bardzo szybko się kurczą i są ograniczone. Odkrycia nowych złóż, co zgodnie podkreślają kraje OPEC i inni producenci, nie nadążają za rosnącym popytem. W Polsce w okresie najbliższych kilkunastu lat przewiduje się podwojenie zapotrzebowania na energię, co oznacza, że nasz kraj dogoni najbardziej rozwinięte kraje UE w ilości zużywanej energii w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Wzrasta również realne zagrożenie dla środowiska związane z uwalnianiem do atmosfery gazów cieplarnianych, powstających w wyniku spalania paliw kopalnych. Ochrona przed tzw. efektem cieplarnianym i związanym z tym niepożądanym ociepleniem klimatu stanowi obecnie największe wyzwanie stojące przed ludzkością.

Zmniejszenie emisji szkodliwych produktów spalania może być osiągnięte poprzez zredukowanie udziału paliw kopalnych w bilansie energetycznym oraz zastosowanie metody substytucji paliw tradycyjnych nowymi ( ekologicznie czystymi ) nośnikami energii, głównie przez wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, które wcale, lub tylko w niewielkim stopniu, emitują dwutlenek węgla. Obecnie na całym świecie poszukiwanie alternatywnych źródeł energii prowadzone jest na szeroką skalę. Coraz więcej państw nastawia się na wytwarzanie energii czystej, pochodzącej z odnawialnych źródeł takich jak rzeki i zbiorniki wodne, wiatr, słońce czy z surowców do produkcji energii z biomasy.

Niezwykle istotnym argumentem przemawiającym za wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii to niemożliwość wyczerpania się ich zasobów oraz użytkowanie bez degradacji środowiska.

Według ustaleń przyjętych przez Radę Europejską, energia elektryczna produkowana w sposób przyjazny dla środowiska ma stanowić 20% całkowicie wytwarzanej energii. Stanowisko Unii Europejskiej obejmujące nowych członków w tym Polskę, określiło, iż udział energii odnawialnej w bilansie paliwowo – energetycznym kraju powinien wynosić już w 2010 roku co najmniej 12%, a udział biopaliw w rynku paliw dla transportu 5,75%.

Obecnie wykorzystanie tego rodzaju energii w naszym kraju jest niewielkie, nie przekracza 2,5% całkowitego zużycia energii pierwotnej, która w pozostałej części wytwarzana jest w elektrowniach opalanych węglem kamiennym i brunatnym. Zgodnie z dokumentem rządowym „Strategia Rozwoju Energetyki Odnawialnej", celem strategicznym państwa jest zwiększenie tego poziomu do 7,5% w 2010 roku i 14% w 2020 roku. 

Teren Województwa Podkarpackiego bogaty jest w zasoby odnawialnych źródeł energii. Korzystne warunki wiatrowe sprzyjają lokowaniu w regionie elektrowni wiatrowych. Na terenie województwa działa ich już kilkadziesiąt. Najmniejsze to przydomowe "wiatraki" o mocy ok. 10 kW. Z kolei największe sprzedają energię do sieci elektrycznej.

Popularne też jest wykorzystanie energii wody. Od wielu lat działa bowiem Zespół Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce oraz wiele małych elektrowni wodnych. 

W niedalekiej przyszłości planuje się wykorzystywać gaz powstały na składowiskach odpadów komunalnych ( w regionie funkcjonują tylko cztery agregaty ). 

Na terenie województwa występują znaczne ilości wód geotermalnych, które mogą być wykorzystane w energetyce cieplnej szczególnie w większych aglomeracjach miejskich – w okolicach Rzeszowa zalegają bardzo bogate pokłady wód geotermalnych. Niektórzy szacują, że tylko rejon miasta kryje około 6 km3 wody o temperaturze od 60 do 100 stopni Celsjusza. Takie zasoby energii mogą być użyte do ogrzewania domów i mieszkań oraz budowy aquaparków.

Korzystne nasłonecznienie to również jeden z walorów naszego regionu możliwy do wykorzystania w produkcji energii cieplnej i elektrycznej.

Jednak największym potencjałem w produkcji energii odnawialnej na obszarze województwa podkarpackiego według oceny specjalistów powinna okazać się energia pozyskiwana z biomasy. Już teraz na terenie Województwa Podkarpackiego działa kilkanaście instalacji do spalania biomasy ( głównie odpadów z przemysłu drzewnego i słomy ). 

Bogactwo zasobów oraz sprzyjające warunki sprawiają, że Samorząd Województwa widzi w energetyce odnawialnej jedną z szans rozwoju regionu. Inwestycje w odnawialne źródła energii mogą stać się szansą na technologiczny, ekonomiczny oraz społeczny rozwój dla całego Podkarpacia.

Do współpracy z inwestorami i wsparcia działań samorządów lokalnych powołana została przez Samorząd Województwa Podkarpackiego wspólnie z innymi podmiotami Podkarpacka Agencja Energetyczna Sp. z o.o., która realizuje zadania województwa z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej. Specjaliści z PAE Sp. z o.o. służą wszystkim zainteresowanym pomocą i doradztwem w zakresie odnawialnych źródeł energii. 

Innym źródłem danych o zasobach OZE w Województwie Podkarpackim jest utworzona przez Podkarpacką Agencję Energetyczną Sp. z o.o. wraz z Centrum Doradztwa Gospodarczego Sp. z o.o. – Baza odnawialnych źródeł energii Województwa Podkarpackiego. Baza ta zawiera specjalistyczną i kompleksową diagnozę stanu obecnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii ( wiatr, słońce, woda, biomasa, geotermia) i wyznacza kierunki rozwoju innowacyjnych metod pozyskania "energii przyjaznej środowisku". Dane udostępnione są na stronie http://www.baza-oze.pl/, po wcześniejszym bezpłatnym zalogowaniu się w serwisie. 

Więcej informacji można uzyskać: 
w siedzibie Podkarpackiej Agencji Energetycznej Sp. z o.o. w Rzeszowie 
ul. Szopena 51 lok. 213 
35 – 959 Rzeszów 
tel. 017 867 62 80 
fax 017 867 62 82 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
www.pae.org.pl