layout-wrota-lipiec2014-tlo-roln-kulin

rolnictwo.

 

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

wrzesień 2020
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

wrotapodkarpackie.pl

 

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Dzień soi w Przecławiu.

DSCF2642mW dniu 17 sierpnia 2017 roku w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Przecławiu powiat mielecki odbyło się spotkanie pn. „Dzień soi” mające na względzie popularyzację soi w województwie podkarpackim. W spotkaniu wzięła udział Zofia Kochan - Dyrektor Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie oraz Wojciech Słowik Kierownik Oddziału Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Część referatową spotkania poświęcono ogólnej problematyce możliwości zwiększenia powierzchni uprawy soi w województwie, ze szczególnym uwzględnieniem najważniejszych zagadnień agrotechniczno-odmianowym. Natomiast podczas części praktycznej przedstawiono kolekcję najnowszych krajowych i zagranicznych odmian soi, uprawianych na polu doświadczalnym w Przecławiu. Województwo Podkarpackie ma duże doświadczenie w badaniach dotyczących uprawy soi sięgające lat 60- tych ubiegłego wieku. Jednak dobór nowych odmian soi wymaga badań celem dostosowania do lokalnych warunków gospodarowania, jako podstawowy warunek rozszerzenia uprawy.
Zwiększenie powierzchni uprawy roślin bobowatych grubonasiennych /strączkowych/, w tym soi jest priorytetowym zadaniem w ramach działań MRiRW. Powszechnie uważa się, że rośliny te powinny odgrywać coraz większą rolę w sektorze rolno-spożywczym, zwłaszcza jako alternatywa GMO w zakresie poprawy bilansu białkowego i paszowego a także w zwiększaniu bioróżnorodności w uprawie roślin.
Samorząd Województwa od wielu lat współpracuje ze Stacją Doświadczalną Oceny Odmian w Przecławiu i corocznie przeznacza kwotę ponad 100 tys. złotych na badania powadzone w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego dla potrzeb rolnictwa regionu Podkarpacia. Od dwóch lat na nasz wniosek poszerzyliśmy zakres dofinansowywanych badań prowadzonych przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Przecławiu o konopie włókniste i winorośl. Uprawa tych roślin z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród podkarpackich rolników.
Postęp gospodarczy w dzisiejszym rolnictwie jest dynamiczny. Aby sprostać współczesnym wymogom należy korzystać z metod innowacyjnych, które przynoszą coraz lepsze efekty. Doświadczania odmianowe na roślinach uprawnych stanowią ważny aspekt w rolnictwie. Prowadzone badania w naszym województwie przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Przecławiu wraz z przyporządkowanymi jej jednostkami w Dukli, Nowym Lublińcu i Skołoszowie są wzorcowe dla rolników, producentów, plantatorów oraz hodowców dostarczających nasiona.
Samorząd Województwa zauważa i docenia powagę tych działań. Analiza wyników badań jest szczególnie istotna po otwarciu rynku nasiennego na odmiany pochodzące z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Siew takich odmian bez sprawdzenia ich przydatności do uprawy w danym kraju może nie przynosić oczekiwanych przez rolników efektów.

Oddział Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Fot. SDOO w Przecławiu

 polska smakuje 

aviavalleybaner prognoza

podkarpackie sz perspektywalotniksko

monitoruj podkarpackiepolska pomoc pl 220

move on greentourage